Potulky Veľkopoľsko-uhereckým krasom + Müllerova jaskyňa

Autor: Peter Končal | 29.8.2011 o 15:00 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1699x

Veľkopoľsko-uherecký kras sa rozprestiera v SV časti Tribeča, predstavuje hraničnú oblasť, ktorá ešte spadá do Tribeča a oddeľuje od neho pohorie Vtáčnik a z časti aj Pohronský Inovec (Tribeč oddeľuje od Pohronského Inovca Veľkopoľsko-uherecky kras, Kostoliansko-lehotský kras, Cigánska dolina so Žitavou až po andezitovú bránu pri chránenom dube za Machulincami, odkiaľ nasleduje Podunajská pahorkatina. O tomto geomorfologickom členení sú však vedené viaceré polemiky nakoľko sa úplne nezhoduje s geologickým delením, ktoré do Pohronského Inovca zahrňuje aj oblasť Včeláru, ktorá však bola Žitavou prehradená a pričlenená k Tribeču.). Spomínaný kras sa tiahne pozdĺž cesty 2. triedy, od konca Píly cez Veľké Pole. Ďalej prechádza zalesneným územím v šírke od Oselného vrchu (632 m n.m.) po Radobicu až k Veľkým Uherciam. O objavenie mnohých podzemných priestorov sa zaslúžila skupina jaskyniarov OS SSS Skýcov a Jedľové Kostoľany, ktorá pôsobila v Tribeči najmä v 70. a 80. rokoch. Aj napriek ich činnosti sú jaskyne v Tribeči len veľmi málo známe a ich nájdenie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fyzickú zdatnosť v neprístupnom teréne.

a.jpgb.jpgc.jpgd.jpge.jpg

Okolie krasu v blízkosti obce Píla. Pri obci by sa mali nachádzať 2 väčšie jaskyne pod názvami Píla a Jazvečí hrad. Názory domácich sa však odlišovali od mapových podkladov a to aj v názvosloví a aj v polohe jaskýň. V jednom sa však zhodovali a to v opise jaskyni, v ktorej, ako mladší naháňali jazveca, ktorej vchod bol v minulosti zabetóvaný, neskôr bol betón odvalený. Ani po namáhavom skúmaní sa nám nepodarilo nájsť vchod do 1 z týchto jaskýň. Našli sme však viaceré menšie jaskyne, ktorých chodby boli po pár metroch zavalené. Ako jaskyňu s potenciálom by som však označil len jaskyňu na 4. fotografií, z ktorej išiel neustále ľadový prievan, jaskyňa však bola po 2-3 metroch zavalená väčším úlomkom z jej stropu. V 1 jaskyni sme našli neznáme kostné pozostatky.


f.jpg

Cesta pri Veľkom Poli


g.jpg

Lúky na Penhýbli v blízkosti Veľkého Poľa.


h.jpg

Pahorec brvitý.


i.jpg

Divozeľ čierny.


j.jpgk.jpg

Jesienka obyčajná.


l.jpg

Ďalšou jaskyňou v krase je Müllerova jaskyňa vo Veľkom Poli. Chodby jaskyne sú v súčasnosti preskúmané do hĺbky 50 m avšak s predpokladom pokračovania jaskyne. Jaskyňa je puklinovo-riečneho charakteru. Kvôli jej zachovalému stavu jej polohu nebudem bližšie popisovať.


m.jpg

K výzdobe a zachovalému stavu jaskyne prispel malý otvor v strmej kužeľovitej diere. Nielenže zamedzuje vstupu ľudí, ale vytvoril aj špecifickú mikroklímu.


n.jpg

Sintrová výzdova na stenách jaskyne.


o.jpg

Preskúmané časti jaskyne sa skladajú z 2 menších siení, ktorých výška je cca 4 m. Najzaujímavejšie časti jaskyne sa však nachádzajú v menších štrbinách, v ktorých steká voda, prechádzajú pozdľž celej jaskyne.


p.jpg

Steny jaskyne.


q.jpg

Kvapľopád.


r.jpgs.jpg

Menšie vápencové jazierka.


t.jpgu.jpg

Vo viacerých častiach jaskyne sa nachádzajú chodby čakajúce na prekopanie.


v.jpgx.jpgy.jpgz.jpg

Tajomné chodby jaskyne.


zz.jpg

Kvapľová výzdoba.


Müllerova jaskyňa ,ako aj osatné jaskyne Veľkopoľsko-uhereckého krasu sú pre verejnosť kvôli nebezpečenstvu a ochrane prírodného bohatstva neprístupné. Vstup je možný len na základe povolenia.

niekedy nabudúce Dobrolínska jaskyňa.......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.


Už ste čítali?