Údolie Huntáka

Autor: Peter Končal | 26.6.2011 o 20:15 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1972x

Pri pohľade na mapu Tribeča ma vždy zaujme výrazná zúženina pohoria nachádzajúca sa v jeho JZ časti, medzi obcami Žirany (250 m n.m.) a Podhorany (175 m n.m.). Tvar reliéfu ovplyvnil sezónny potok Hunták, ktorý vytvoril pre Tribeč unikátne Údolie Huntáka (jeho jedinečnosť spočíva v kaskádovom charaktere toku, ktorý si v spodnom úseku razil cestu cez vrstvy kremencových balvanov(pre Tribeč vzácnosť)).

 

Údolie Huntáka bolo v roku 2000 vyhlásené za chránený areál, ktorého výmera predstavuje 8,74ha, pre Tribeč pretavuje geomorfologický fenomén.

aa.jpg

Údolie je ľahko prístupné z oboch obcí. Zo Žirian vedie k údoliu poľná cesta popri železničnej stanici.


aaa.jpg

Poľná cesta končí pri značke Chránený areál Údolie Huntáka, ďalej sa postupuje naprieč lesom.


b.jpg

Súbežne s Údolím Huntáka pretína Tribeč aj opustená železničná trať, ktorou ešte nedávno premávali vlaky. Veľmi príjemné miesto! Na koľajoch rastie nespočetné množstvo rastlín. Zo západnej strany trať ohraničuje strmší svah.


c.jpgd.jpge.jpgf.jpgg.jpg

Sezónny potok Hunták ožíva len počas niekoľkých dní v roku. Na moje prekvapenie bol absolútne suchý aj po predchádzajúcej upršanej noci, no prispela k tomu aj výstavba vodnej nádrže. Prechádzať sa po koryte vyschnutého potoka je neobyčajný pocit, človek má možnosť nazrieť na miesta, ktoré sú zvyčajne zahalené prúdom vody. Z tvaru koryta sa dá ľahko predpovedať kde mala voda najväčšiu silu, niektoré miesta su rovnomerne vyhladené, niektoré miestami viac prehĺbené.


hh.jpgh.jpg

Jeden z mnohých meandrov.


i.jpgii.jpg

Potok sa postupe prediera cez odolnejšie horniny. Po oboch stranách toku môžeme pozorovať terasové stupne.


j.jpgk.jpg

Najatraktívnejšia časť údolia, potok si razí cestu popri vysokých kremencových skalách. Výškový rozdiel medzi korytom a najvyššou časťou skaly na vrchnej terase by som odhadol na 30 m.


l.jpgm.jpg

Údolie obklopujú stromy s hustou korunou, ktoré vytvárajú tajomnú atmosféru, len miestami sa k povrchu dostanú slnečné lúče.


n.jpgo.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?