Kostolík svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, najstarší v SR

Autor: Peter Končal | 21.2.2011 o 19:10 | (upravené 21.2.2011 o 19:59) Karma článku: 13,56 | Prečítané:  4604x

Kostoľany pod Tribečom sa nachádzajú na južných svahoch pohoria Tribeč, v Kostolianskej kotline, ktorá je zo všetkých strán obohnaná okolitými vrchmi. Zo severu obec stráži Veľký Tribeč, zo západu Dúň, z východu Veľký Lysec. Za povšimnutie stojí fakt, že na všetkých 3 kopcoch sa nachádzajú pozostatky hradísk, na Dúni dokonca zrúcanina hradu Gýmeš, z čoho môžeme usudzovať, že územie malo veľký strategický význam už v dávnej minulosti. Uprostred toho všetkého sa nachádza kostolík svätého Juraja, najstaršia zachovaná stavba na území Slovenska.

DSC_0015.JPG

Pohľad na obec zo západu, v pravo hore Veľký Lysec, uprostred vidno aj kostolík.


 

DSC_0062.JPG

Výhľady zo Studeného hradu


 

DSC_0185.JPG

Výhľad na Veľký Tribeč z Veľkého Lysca.


 

Kostolík o svoje prvenstvo začal bojovať len prednedávnom, veď ešte začiatkom roku 1960 sa zaraďoval medzi neskorobarokové stavby z 18. storočia. Celé to začalo 1.7.1957, kedy ONV v Nitre nariadil kostol z bezpečnostných dôvodov uzavrieť a opraviť, ale, ako to už býva zvykom, návrhy a požiadavky boli zamietnuté kvoli nedostatku finančných prostriedkov. Miestni obyvatelia zobrali zodpovednosť do vlastných rúk, usporiadali verejnú zbierku a neskôr kostol začali opravovať. Avšak pre neodbornosť domácich obyvateľov a pre nerozhodnosť pamiatkových orgánov, stavba nebola rekonštruovaná dostatočne. Občania zbúrali starú žobráčňu a na jej mieste postavili novú prístavbu, ktorá narušila interiér aj exteriér kostola. Strhli starú drevenú strechu, v interiéri odstránili drevené kruchty a nahradili ich murovanými a kostol z vonka omietli. Pri rekonštrukcii sa odkryli staré fresky vďaka, ktorým v kostole začal podrobnejší prieskum.

DSC_0130.JPG

Nešťastná prístavba


 

Maľby nachádzajúce sa na vnútorných stenách kostola považujeme za najstaršie a najcennejšie  maľby na našom území, pochádzajú z juhonemeckej oblasti (nie sú byzantské, ako sa pôvodne prepokladalo). Najlepšie sa zachoval stredný pás na južnej stene zobrazujúci mariánsky cyklus Zasnúbenie Márie, Zvestovanie, Navštívenie a Narodenie a na severnej stene Oznámenie trom kráľom, Kľaňanie troch kráľov a Obrezanie. Zaujímavosťou je, že pôvodné fresky boli nájdené pod vrstvou 17 novších omietok. V súčasnosti vek nástenných malieb odborníci zaraďujú na koniec 10. storočia, argumentujú to výjavom "Klaňania troch kráľov", pri ktorom sú postavy vyobrazené ešte starým spôsobom, ako mágovia. Kvoli viacerým prestavbám a vlhkosti (najmä zmenám vlhkosti počas bohoslužieb) sú pôvodné fresky zachované veľmi nerovnomerne.

DSC_0154.JPG

Pohľad na severnú stenu kostola


 

DSC_0141.JPG

Okná vajcovitého tvaru na severnej stene kostola


 

Kostolík svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom súperil o post najstaršieho kostola na Slovensku s kostolom svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Do roku 2006 sme ešte za starší považovali kostol v Kopčanoch, no podľa najnovšieho výskumu sa situácia zmenila. Na základe dreva, ktoré bolo použité v staršej časti kostola sa zistilo, že kostol sväteho Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom bol postavený najneskôr okolo roku 860, ešte za čias Veľkej Moravy (vek kostola sa zistil z nálezu stavbeného dreva dendrochronologicky a zároveň meraním obsahu uhlíka C14), kým vznik kostola v Kopčanoch datujeme do roku cca 950.

Kostolík sa skladá z troch častí. Najstaršia je tvorená z presbytéria a  obdĺžnikovej lode. Ďalšia časť bola zrejme postavená v 13. storočí, kedy dedinu kúpila rodina Forgáchovcov, jedná sa o trojdielnu emporu na 2 pilieroch. Do kostolíka sa vchádzalo cez románsky portál, ktorý je umiestnený na južnej stene kostola. Podľa Pavla Paulínyho (...a na vŕšku stojí kostolík) v roku 1721 k západnému múru románskej prístavby pristavali menšiu barokovú žobráčňu, strhli starý strop a nahradili ho omietnutou povalou so štukovou výzdobou, drevenú časť veže zrúcali a nadstavali murovanú. V tom čase asi zamurovali niektoré románske okná a vybúrali nové. V takomto stave kostol vzdržal až do roku 1964 kedy k nemu pristavali ,už na začiatku spomínanu, nešťastnú prístavbu.

DSC_0174.JPG

Hrebeň Tribeča


DSC_0115.JPG

Hrad Gýmeš je takmer o 4 storočia mladši než kostolík svätého Juraja


 

DSC_0137.JPG

Pohľad na najstaršiu časť kostolíka postavenú ešte za čias kniežaťa Rastislava.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovi fašisti už majú plán B. Ani zákaz strany ich nemusí odstaviť

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

SVET

NATO ide do vojny proti Islamskému štátu

Bruselský summit aliancie zatienili teroristické útoky v Manchestri.


Už ste čítali?