Kostolík svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, najstarší v SR

Autor: Peter Končal | 21.2.2011 o 19:10 | (upravené 21.2.2011 o 19:59) Karma článku: 13,24 | Prečítané:  4680x

Kostoľany pod Tribečom sa nachádzajú na južných svahoch pohoria Tribeč, v Kostolianskej kotline, ktorá je zo všetkých strán obohnaná okolitými vrchmi. Zo severu obec stráži Veľký Tribeč, zo západu Dúň, z východu Veľký Lysec. Za povšimnutie stojí fakt, že na všetkých 3 kopcoch sa nachádzajú pozostatky hradísk, na Dúni dokonca zrúcanina hradu Gýmeš, z čoho môžeme usudzovať, že územie malo veľký strategický význam už v dávnej minulosti. Uprostred toho všetkého sa nachádza kostolík svätého Juraja, najstaršia zachovaná stavba na území Slovenska.

DSC_0015.JPG

Pohľad na obec zo západu, v pravo hore Veľký Lysec, uprostred vidno aj kostolík.


 

DSC_0062.JPG

Výhľady zo Studeného hradu


 

DSC_0185.JPG

Výhľad na Veľký Tribeč z Veľkého Lysca.


 

Kostolík o svoje prvenstvo začal bojovať len prednedávnom, veď ešte začiatkom roku 1960 sa zaraďoval medzi neskorobarokové stavby z 18. storočia. Celé to začalo 1.7.1957, kedy ONV v Nitre nariadil kostol z bezpečnostných dôvodov uzavrieť a opraviť, ale, ako to už býva zvykom, návrhy a požiadavky boli zamietnuté kvoli nedostatku finančných prostriedkov. Miestni obyvatelia zobrali zodpovednosť do vlastných rúk, usporiadali verejnú zbierku a neskôr kostol začali opravovať. Avšak pre neodbornosť domácich obyvateľov a pre nerozhodnosť pamiatkových orgánov, stavba nebola rekonštruovaná dostatočne. Občania zbúrali starú žobráčňu a na jej mieste postavili novú prístavbu, ktorá narušila interiér aj exteriér kostola. Strhli starú drevenú strechu, v interiéri odstránili drevené kruchty a nahradili ich murovanými a kostol z vonka omietli. Pri rekonštrukcii sa odkryli staré fresky vďaka, ktorým v kostole začal podrobnejší prieskum.

DSC_0130.JPG

Nešťastná prístavba


 

Maľby nachádzajúce sa na vnútorných stenách kostola považujeme za najstaršie a najcennejšie  maľby na našom území, pochádzajú z juhonemeckej oblasti (nie sú byzantské, ako sa pôvodne prepokladalo). Najlepšie sa zachoval stredný pás na južnej stene zobrazujúci mariánsky cyklus Zasnúbenie Márie, Zvestovanie, Navštívenie a Narodenie a na severnej stene Oznámenie trom kráľom, Kľaňanie troch kráľov a Obrezanie. Zaujímavosťou je, že pôvodné fresky boli nájdené pod vrstvou 17 novších omietok. V súčasnosti vek nástenných malieb odborníci zaraďujú na koniec 10. storočia, argumentujú to výjavom "Klaňania troch kráľov", pri ktorom sú postavy vyobrazené ešte starým spôsobom, ako mágovia. Kvoli viacerým prestavbám a vlhkosti (najmä zmenám vlhkosti počas bohoslužieb) sú pôvodné fresky zachované veľmi nerovnomerne.

DSC_0154.JPG

Pohľad na severnú stenu kostola


 

DSC_0141.JPG

Okná vajcovitého tvaru na severnej stene kostola


 

Kostolík svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom súperil o post najstaršieho kostola na Slovensku s kostolom svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Do roku 2006 sme ešte za starší považovali kostol v Kopčanoch, no podľa najnovšieho výskumu sa situácia zmenila. Na základe dreva, ktoré bolo použité v staršej časti kostola sa zistilo, že kostol sväteho Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom bol postavený najneskôr okolo roku 860, ešte za čias Veľkej Moravy (vek kostola sa zistil z nálezu stavbeného dreva dendrochronologicky a zároveň meraním obsahu uhlíka C14), kým vznik kostola v Kopčanoch datujeme do roku cca 950.

Kostolík sa skladá z troch častí. Najstaršia je tvorená z presbytéria a  obdĺžnikovej lode. Ďalšia časť bola zrejme postavená v 13. storočí, kedy dedinu kúpila rodina Forgáchovcov, jedná sa o trojdielnu emporu na 2 pilieroch. Do kostolíka sa vchádzalo cez románsky portál, ktorý je umiestnený na južnej stene kostola. Podľa Pavla Paulínyho (...a na vŕšku stojí kostolík) v roku 1721 k západnému múru románskej prístavby pristavali menšiu barokovú žobráčňu, strhli starý strop a nahradili ho omietnutou povalou so štukovou výzdobou, drevenú časť veže zrúcali a nadstavali murovanú. V tom čase asi zamurovali niektoré románske okná a vybúrali nové. V takomto stave kostol vzdržal až do roku 1964 kedy k nemu pristavali ,už na začiatku spomínanu, nešťastnú prístavbu.

DSC_0174.JPG

Hrebeň Tribeča


DSC_0115.JPG

Hrad Gýmeš je takmer o 4 storočia mladši než kostolík svätého Juraja


 

DSC_0137.JPG

Pohľad na najstaršiu časť kostolíka postavenú ešte za čias kniežaťa Rastislava.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?